خبرهای فناوری فضایی

اولین تصویر از یک سیاه چاله

در اوایل آپریل خبری از تیم Event Horizon Telescope مبنی بر انتشار اولین تصویر از سیاه چاله منتشر شد. این پروژه با همکاری حدود 200 دانشمند و چندین مرکز علمی از سراسر دنیا انجام می شود. هدف اصلی این پروژه ثبت تصویر ابر سیاه چاله کهکشان راه شیری است.

وقتی صحبت از اولین تصویر است یعنی تاکنون هیچ تصویری از سیاه چاله ها گرفته نشده و تمام تصاویری که تاکنون دیده ایم ساختگی هستند و فقط می توان گفت که برخی از این تصاویر، علمی و برخی کاملا زاده تخیل اند.

ما قرار نیست سیاه چاله را ببینیم!
هر سیاه چاله دارای یک منطقه به نام افق رویداد است، یعنی به دلیل نیروی گرانش فوق العاده بالای این منطقه حتی نور نمی تواند از آن فرار کند. پس قرار نیست نوری از سیاه چاله به سمت ما بیاید و سپس ما آن را ببینیم!!!
اما ما قرار است به مرکز کهکشان راه شیری نگاه کنیم. مرکز این کهکشان همانطور که در عکس ها ترسیم می شده و دیده ایم یک مرکز نورانی است که در قلب آن سیاه چاله قرار گرفته پس ما به فضایی نورانی نگاه خواهیم کرد که بخشی از آن به دلیل وجود سیاه چاله تاریک خواهد بود.

چگونه می توان این تصویر را ثبت کرد؟
یک تلسکوپ رادیویی معمولی جوابگوی این پروژه نیست. برای انجام بخش بزرگ نمایی این پروژه مثل این است که شما در چابهار ایستاده باشید و بخواهید با یک دوربین تعداد گودی های روی یک توپ گلف را در شهر استانبول بشمارید. برای این کار به یک تلسکوپ در ابعاد کره زمین نیاز بود که عملا چنین چیزی امکان ندارد، پس با استفاده از VLBI (Very-long-baseline interferometry) و جمع آوری اطلاعات و لینک کردن تلسکوپ ها از چندین قاره و تلاش 200 دانشمند از سراسر دنیا این کار ممکن شد.

حال بناست این عکس امروز 21 فروردین 98 در ساعت 17:30 منتشر شود. همانطور که فرود آپولو را برایمان تعریف کردند، قطعا ما نیز با افتخار برای فرزندامان خواهیم گفت که ما بودیم ما دیدیم، لحظه ای را که برای اولین بار بشریت به یک سیاه چاله چشم دوخت.

در لینک زیر این مراسم را می توانید مشاهده کنید.
www.youtube.com/watch?reload=9&v=Dr20f19czeE

منبع
تلسکوپ افق رویداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا