علمی

بو در فضا چگونه است ؟

بو حاصل واکنش سلولهای بویایی ما در برابر مولکولهایی خاص است که این سلولها را تحریک کرده و با ارسال پیام های ویژه به مغز و تفسیر مغز در مورد آنها ، بویی خاص، برای ما تعبیر می شود.
در نتیجه، پدیده هایی مانند بویایی و چشایی، بیشتر از اینکه پدیده هایی فیزیکی باشند پدیده هایی زیستی هستند و به طور مستقل در فیزیک کلاسیک مورد مطالعه قرار نمی گیرند. با آوای کیهان همراه باشید

به عبارت دیگر ما در فیزیک پدیده ای به نام بو نداریم ولی پدیده ای مانند صدا با وجود اینکه آنهم به تفسیر مغزی ما و در نهایت شنیدن، منجر میشود؛ اما به این دلیل که پدیده ای حاصل از امواج فیزیکی و قابل تعریف، است؛ مورد بررسی قرار میگیرد.
جالب است بدانید که فضانوردان در مواقعی که در فضا شناور هستند قدرت احساس کردن بوی فضا را ندارند و تنها بویی که احساس می‌کنند بوی پلاستیکی است که در لباس فضایی‌شان به کار رفته است. البته آن ها به محض این که وارد ایستگاه فضایی می شوند و لباس ‌ها و کلاهشان را در‌می‌آورند،‌ بوی قوی و بسیار مشخصی که از فضا بر روی لباس،‌ دستکش، کلاه و لوازم دیگر آن ها به جای مانده را ‌احساس می‌کنند.


کوین فورد، فضانورد آمریکایی در سال 2009 از مدار زمین درباره تجربه‌اش از بوی فضا این طور گفته: این بویی است که تا کنون در عمرم احساسش نکرده بودم و هرگز آن را فراموش نخواهم کرد ….

با تجربه بیشتر از فضانوردان و انواع بو ها در فضا آشنا خواهیم شد

در رابطه با بوهایی که فضانوردان در فضا احساس کردند تجربه های مختلفی بیان شده که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد :
ترکیب گردو و پد ترمز موتورسیکلت: الکساندر گرست، لباس های خیس بعد از برف بازی: رید وایزمن، بخار جوشکاری: دان پتیت، باروت: هریسون اشمیت، زغال سنگ سوخته: باز آلدرین، کوکی های بادام سوخته: انوشه انصاری

با توجه به تجربه های فضانوردان از بوهایی که در فضای خارج از زمین استنشاق کرده اند اینطور به نظر می رسد که فضا یک بوی خاص ندارد .
همانطور که در آزمایشگاه های شیمی بو های سمی و نامطبوع وجود دارد در فضا نیز چنین است اما در برخی موارد دانشمندان فرمات اتیل را کشف کرده اند که نوعی بوی میوه ایی و لیمویی دارد؛ شاید کهکشان با نوعی فعالیت کیهانی درصدد خوشبو سازی هواست.

گردآوری : مژگان فتوحی

منبع: Quora

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 3 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن