علمی

ساعت زمین

ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature‏) است که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال،از ساعت 20:30 تا 21:30 ، به وقت محلی شرکت کنندگان برگزار می شود.
خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت این طرح را یادآوری می کنند. آرمان نخست این اقدام آگاهی دربارهٔ تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان است.
ساعت زمین اولین‌بار ساعت 7 و نیم عصر در سیدنی آغاز شد و یک سال بعد، به ساعت 8 عصر منتقل شد، اما سرانجام برنامه‌ریزان آن توافق کردند که ساعت 8 و نیم تا 9 و نیم عصر آخرین شنبه مارس هر سال به عنوان ساعت زمین تعیین شود.
براساس داده‌های سایت رسمی ساعت زمین، در سال میلادی گذشته صدها میلیون نفر در 135 کشور جهان در خاموشی یک‌ساعته “ساعت زمین” مشارکت کردند و حتی برخی از آنها برای نشان دادن حمایت بیشتر، مدت خاموشی را از یک ساعت نیز فراتر بردند.
ساعت زمین نخستین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال 2007 ، زمانی مطرح شد که 2٫2 میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری کردند
ساعت زمین در ایران
نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1390 و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران انجام شد.
در سال های بعد تعداد بیشتری از شهرها سازه‌های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان، و پل سفید اهواز نیز چراغ‌های خود را خاموش کردند.
سومین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1393 و با مشارکت تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان، رشت و قم صورت گرفت. در تبریز، سیستم روشنایی کاخ شهرداری تبریز، به مدت 1 ساعت خاموش شد.
طبق برآوردها، اگر 30 میلیون مشترک برق در ایران، هرکدام، تنها معادل یک لامپ یکصد واتی از مصارف روشنایی خود را بین ساعت 20:30 تا 21:30 در روز شنبه ۱۰ فروردین ماه خاموش کنند، موجب صرفه جویی سه هزار مگاواتی مصرف انرژی می شوند.

🖋گردآوری: مینو جلفایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 13 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن