علمیمقاله ها

سیاره ناهید

سیاره ناهید

زهره ، ناهید یا ونوس دومین سیاره منظومه خورشیدی است که در مداری میان زمین و تیر (عطارد) قرار دارد. زهره از نظر مداری ، نزدیک ترین فاصله را با زمین دارد که به علت میزان کم خروج از مرکز مدار ، در حدود ( هفت هزارم ) شکل مدار آن از هر سیاره دیگری ، به دایره نزدیک تر است.

مدت زمان لازم برای اینکه سیاره زهره یک دور به طور کامل مدار خود را پیرامون خورشید طی 225 روز زمینی است. همچنین در یک راستا قرار گرفتن زمین وخورشید و زهره (مقارنه) کند ، هر 584 روز یکبار اتفاق میافتد.در نیمی از این مدت (کمتر از 10 ماه) ، زهره پیش از خورشید طلوع میکند و در نیم دیگر ، پس از آن غروب میکند به گونه ای که برخی از تمدن های پیشین ( مانند یونیان و رومیان باستان ) ، آنرا دو شئ گوناگون تصور میکردند.

سیاره زهره ، قمر ندارد. همچنین با وجود شباهت ترکیبات سازنده این سیاره و زمین ، زهره فاقد میدان مغناطیسی است ( یا میدان مغناطیسی بسیار ضعیف و نامحسوسی دارد ). به نظر میرسد علت این موضوع ، چرخش بسیار کند زهره است که باعث می شود هسته مذاب آن ، حرکت زیادی نداشته باشد.


زهره گرم ترین سیاره منظومه خورشیدی است ( با دمای سطحی 481 درجه سلسیوس) ، که علت آن ، ضخامت و فشردگی بالای جو زهره و اثر گلخانه ای ناشی از آن است. ماده شیمیایی اضلی جو زهره ، گاز کربن دی اکسید ( (co2است که نزدیک به 97 درصد وزنی آنرا تشکیل میدهد. در حدود 3 درصد از جو زهره را نیتروژن به همراه مقادیری از اکسیژن ، کربن مونواکسید ، بخار آب و گوگرد دی اکسید و هیدروکلریک اسید و هیدروفلوئوریک اسید تشکیل میدهد.

پس از خورشید و ماه وستاره های دنباله دار ، زهره پرنور ترین جسم آسمانی است که در حداکثر روشنایی ، در روز هم دیده میشود و در شب ، از اجسام سایه ایجاد میکند. روشنایی ، در روز هم دیده میشود و در شب ، از اجسام سایه ایجاد میکند.


از فاصله 30 تا 70 کیلومتری سطح زهره ، ابر هایی از جنس گوگرد دی اکسید و سولفوریک اسید به رنگ سفید مایل به زرد قرار دارند که به علت بازتاب بسیار پرتو های نور ، به زهره ظاهری درخشان میدهند. این ابر ها تقریبا تمام سطح سیاره را میپوشانند و به علت سرعت بسیار بالای خود (240 کیلومتر بر ساعت) و سرعت اندک حرکت وضعی زهره ، هر 4 روز یکبار به دور سیاره میچرخند.


فعالیت های آتفشانی سطح زهره گسترده است و شکستگی ها و گسل های گسترده ای در سطح پوسته آن به چشم میخورد که معلول حرکت مواد مذاب و جابجایی مواد در گوشته است. سرعت بادها در سطح زهره ، 3 تا 10 کیلومتر بر ساعت است. همچنین به علت نبود آب در سطح زهره ، فرسایش سطحی بسیار کمی وجود دارد.

نواحی مرتفع سطح زهره ، وجود دو قاره را در سطح آن مشخص میکنند. یکی در شمال استوا که پهنه ایشتر ( برگرفته از نام خدای بابلی عشق ) نام دارد و به وسعت استرالیاست. و دیگری در جنوب استوا که پهنه آفرودیته نام دارد و به وسعت آفریقاست. مرتفع ترین قله در زهره ، در پهنه ایشتر واقع است که ارتفاع آن حدود 11 کیلومتر است.

در تاریخ 24 شهریور 1399 ، رسانه خبری دیلی میل انگلستان اعلام کرد که نشانه هایی از حیات ( وجود گاز فسفین) در این سیاره دید ه میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا