آموزشدانش

مثلث تابستانی و کوچکترین صورت فلکی ها

مثلث تابستانی صورت فلکی نیست بلکه یک صورتواره بزرگ است که شامل سه ستاره روشن از سه صورت فلکی است. این ستاره‌ها وگا، دنب و الطائر هستند. اگر شما می‌توانید مثلث تابستانی را از محل سه صور فلکی کوچک پیدا کنید: صورت فلکی روباهک، صورت فلکی دلفین و صورت فلکی سهم یا پیکان. دیدن هر سه آنها از شهر غیرممکن است، اما مشاهده آنها در یک آسمان تاریک بسیار سرگرم کننده هستند.

چگونه می‌توانید آنها را پیدا کنید؟

به نمودار زیر مراجعه کنید و  سعی کنید وگا، دنب و الطایر را پیدا کنید. توجه کنید که اگر شما خطوطی بین آنها رسم کنید، مثلث بزرگی بدست خواهد آمد. این صورتواره مثلثی شکل – که به آسانی در آسمان تابستان در نیمکره شمالی یافت می‌شود – مثلث تابستانی است.

با استفاده از نمودار در پایین این پست، در داخل و اطراف مثلث تابستانی به صورت فلکیهای دلفین، سهم و روباهک نگاه کنید.

دلفین

دلفین جز صورت فلکیهای کوچک است که واقعا شگفت‌انگیز است که واقعا شباهت به یک دلفین دارد که در میان امواج می‌جهد. دلفین یکی از اولین صور فلکی است که ابتدا توسط اخترشناس یونانی بطلمیوس در قرن دوم فهرست شده است. گاهی اوقات، گفته می‌شود که دلفینی یک شاعر یونانی – آریون – را از شر دشمنانش دور کرد. به روایت دیگر، این دلفین آسمانی نماینده دلفین فرستاده شده توسط ایزد دریا پوزیدون برای پیدا کردن آمفیتریت است که می‌خواست با او ازدواج کند.

سهم یا پیکان

سهم یا پیکان- سومین صورت فلکی کوچک در آسمان ما – در نزدیکی روباهک در گنبد آسمان است. نام آن به معنای “تیر” در لاتین است. اگر به دنبال سهم باشید، خواهید دید که این صورتواره کوچک شکل شبیه به یک تیر است. سهم همچنین یکی از صورتواره‌هایی است که در قرن دوم به نام بطلمیوس نامگذاری شده است. گاهی اوقات گفته می‌شود که سهم، تیری است که از کمان هرکول، قهرمان اسطوره‌ای و خدایی، شلیک شده است.

روباهک

روباهک به معنای “روباه کوچک” در لاتین است، و پیدا کردنش از بین  این سه صورت فلکی کوچک، خیلی سخت‌تر است، زیرا فاقد شکل متمایزی است. روباهک جز صورت فلکیهای نسبتا جدید است، که توسط منجم لهستانی یوهانس هلیوس در اواخر قرن 17 ارائه شده است. اگر شما علاقه‌‌مند به رصد با دوربین دو چشمی هستید، همچنین سعی کنید صورتواره  جارختی را در روباهک پیدا کنید.

این دسته ستارگان درخشان که به عنوان Collinder 399 رده‌بندی شده‌اند، به نام “خوشه صوفی رازی”، برگرفته از نام دانشمند بزرگ ایرانی، عبدالرحمان صوفی رازی هم شناخته می‌شوند.

نمودار صورت فلکی

ترجمه: سارا سیدحاتمی

منبع:

Summer Triangle and smallest constellations

https://earthsky.org/tonight/summer-triangle-and-the-smallest-constellations-2

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 11 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن