دانشمشاهیر

هنریتا لویت(Henrietta Swan Leavitt) ستاره شناس کیست؟

Henrietta Swan Leavitt ستاره شناس

در اوایل قرن بیستم، این ستاره شناس در رصدخانه دانشگاه هاروارد مشغول تحقیق و مطالعه روی تصویر گرفته شده ستاره ها بود. هنریتا لویت با مقایسه تصاویر گرفته شده دنبال ستارگانی بود که نورشان بعد از مدتی تغییر میکرد.(ستارگان متغیر) در آن زمان ستاره شناسان میدانستند که راه شیری یک کهکشان است و مرکز آن مرکز جهان ذهنی آنها بود.

چون ابزار و تکنیکی برای یافتن فواصل اجرام خیلی دور نبود کسی تصور نمیکرد که شاید آندرومدا یه کهکشان دیگر باشد. محاسبه فواصل ستارگان به صورت هندسی انجام میشد اما فقط برای تعداد معدودی از ستارگان نزدیک امکان پذیر بود. گروهی از ستارگان وجود داشتند که درخششان به صورت منظم تغییر میکرد. هنریتا روی همین گروه مطالعه میکرد که متوجه شد رابطه مستقیمی بین دوره ی زمانی تغییر نور ستاره و قدر مطلق آنها وجود دارد. در واقع میتوان با یافتن فاصله یک ستاره، و اندازه گیری قدر مطلق آن، درخشش و قدر مطلق بقیه ستاره های این گروه را اندازه گرفت.

 ادوین هابل توانست فاصله ستارگان در کهکشان آندرومدا را محاسبه کند


حال وقتی برای درخشش خاصی شما فاصله مشخصی دارید آن ها را به عنوان مرجع استفاده میکنید و فواصل ستاره های بسیار دورتر را محاسبه میکنید. این روش ستاره شناس به صورت عملی توسط ادوین هابل در سال 1923 استفاده شد. ادوین هابل توانست فاصله ستارگان در کهکشان آندرومدا را محاسبه کند و متوجه شد آندرومدا یک کهکشان دیگر است. هابل از بزرگترین تلسکوپ موجود در زمین (20 اینچی) در آن زمان استفاده کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 22 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن