باشگاه ها

ویژه برنامه روز جهانی نجوم توسط آوای کیهان


در سال ۱۹۷۳روزی تحت عنوان روز جهانی نجوم پیشنهاد شد که منجمان در این روز با تلسکوپ ها و ابزارهای رصدی خود به میان مردم آمده، تا ایشان را با دنیای دیگری آشنا کنند.امروزه در بسیاری از کشورهای جهان من جمله ایران این روز پاس داشته شده و فعالیت های نجومی مختلفی صورت می گیرد .

اتحادیه جهانی نجوم هر سال یکی از روزهای یکشنبه مابین ‎۱۵ آوریل تا ‎ ۱۵می که ماه در وضعیت تربیع قرار دارد را به عنوان روز جهانی نجوم انتخاب می‌کند. این اتحادیه تلاش می کند در برگزاری روز نجوم در سراسر جهان هماهنگی ایجاد نماید به همین سبب امسال یکشنبه ۱۱ می (۲۱ اردیبهشت ۹۸) به عنوان روز جهانی نجوم انتخاب شده است. انجمن نجوم ایران نیز از افطار پنجشنبه ۱۹ام تا سحرگاه جمعه ۲۰ام اردیبهشت را روز جهانی نجوم اعلام کرده است.

آوای کیهان و روز جهانی نجوم

با توجه به اینکه روز جهانی نجوم با ایام ماه مبارک رمضان متقارن شده است؛ برگزاری برنامه ایی در این سطح به دلیل دشواری هایی که در اجرا دارد در ایام ماه مبارک غیر ممکن بوده فلذا آوای کیهان تصمیم دارد ویژه برنامه روز جهانی نجوم را تحت عنوان “AVATALKS ” در سه روز مختلف و در سه شهر مختلف که ذیلا به آن اشاره شده است؛ برگزار نماید.

  • ابهر مورخه 4 اردیبهشت مکان فرهنگسرای نور
  • خرم دره مورخه 5 اردیبهشت مکان سالن اجتماعات کشاورزان فرمانداری
  • هیدج مورخه 6 اردیبهشت مکان آمفی تئاتر ( کتابخانه حکیم هیدجی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا