دانشعلمی

ابرکهکشان های بیضوی همچنان در حال تولید ستاره هستند

تقسیم بندی کهکشان ها در حال حاضر سه گروه را شامل میشود: مارپیچی، بیضوی و نامنظم. در گذشته این تصور وجود داشت که همه کهکشان های مارپیچی در ابتدا بیضی وار بودند و کهکشان های بیضوی به مارپیچی تبدیل میشوند. مطالعات کهکشان ها نشان داد که نه تنها این گفته درست نیست بلکه امکان دارد ماجرا برعکس رخ دهد. یعنی کهکشان ها در ابتدا مارپیچی باشند و سپس به شکل بیضی وار در آیند. هم اکنون اما میدانیم که سه نوع کهکشان به صورت کلی وجود دارند و هرکدام میتوانند تحول و مسیر خود را داشته باشند.ا

ابرکهکشان ها

کهکشان های بیضوی


اما نوعی از کهکشان ها وجود دارن که ما آن ها را ابر کهکشان های بسیار بزرگ بیضی وار مینامیم. اینها در مرکز فقط برخی از خوشه های کهکشانی وجود دارن و باعث تعجب ستاره شناسان شده اند.
آنطور که مطالعات نشان میداد کهکشان های بیضی وار از ستارگان پیر تشکیل شده اند و گازی برای تشکیل ستاره ندارند. برعکس کهکشان های مارپیچی میتوانند همچنان تشکیل ستاره را در خود داشته باشند و همچنان ستارگان جوان و گاز و غبار میان ستاره ای در آن ها دیده شده است.

اما اخیرا مطالعه کهکشان های بسیار بزرگ بیضی وار در مرکز خوشه های کهکشانی نشان میدهد که آن ها نه تنها ستارگان جوان دارند بلکه تشکیل ستاره هم چنان در آن ها ادامه دارد. در خوشه های کهکشانی گاز بین کهکشان ها وجود دارد که چون بسیار داغ است امکان تشکیل ستاره از این گاز نیست. این گاز ها با انتشار اشعه ایکس به مرور زمان سرد میشوند و ستارگان جوان از این ستارگان میتواند شکل بگیرد. چون این گاز بسیار پر جرم و حجیم است، معمولا این حجم گاز تبدیل به خوشه ی ستاره ای میشود. جرم این گاز معمولا چند برابر جرم کهکشان راه شیری است.

با این که امکانات ستاره شناسی امروزه بسیار فراتر از گذشته میباشند اما هنوز دقیقا پاسخی برای این سوال وجود ندارد که چرا برخی کهکشان ها بیضی وار و برخی مارپیچی هستند. همچنین، ما هنوز به دنبال این سوال هستیم که خوشه های ستاره ای چطور میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 ⁄ 18 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن